Z hlediska vývoje celého turnaje dle mne zásadní zápas. Po prohře s Rusy naši nastoupili do zápasu s favorizovaný hráči U.S.A. Akorát se báli Dominika HAŠKA a Jaromíra JÁGRA – oprávněně! I když samozřejmě pro celé utkání byla důležitá organizovanost celého mužstva, tito dva přidali něco navíc, a to při velkém očekávání není vůbec jednoduché (navíc na Turnaji století). Američané vstoupili do utkání lépe a vyhráli první třetinu po brance Mika MODANA – 0:1.
V pauze proběhl – dnes už legendární – projev Vládi RŮŽIČKY (“nejel sem půl světa”) a dodnes jeho plačícímu synkovi přisuzujeme taky jistý podíl na výhře (mj. 17.února 2025 měl 40 let ! ) Vláďa prostě už kvůli němu nechtěl na svém posledním turnaji prohrát a Češi ve třetí třetině spustili kanonádu. Sám Vladimír RŮŽIČKA po bekhendu JJ68 (mimochodem jeho 4.asistence na turnaji) strčil kotouč pod Mika RICHTERA a ten si puk vrazil do sítě – 1:1 ! Uběhlo pouhých 58 vteřin a přišla akce, která zdobí zlatý fond branek reprezentačního mužstva – Jaromír JÁGR, který se stal toho roku (27.ledna 1998) nejlépe placeným hráčem Pittsburghu v historii, uzmul puk u pravého mantinelu a … doporučuji si pustit záznam a řev Roberta ZÁRUBY. “Jaromír JÁGR dává svůj 1.gól v olympijském turnaji a dává ho způsobem typickým včetně toho pozdravu”. Salut a je to – 2:1 ! I Jardovi se dle jeho pozdějšího rozhovoru pro MF DNES hodně ulevilo. A Dominik HAŠEK zavírá bránu, byť třeba přesilovka v půlce utkání a rána Tony AMONTEHO vyslověně volala po gólu. V 37.minutě jsme přežili klinickou smrt – ale ani MODANO, ani TKACHUK, ani GUERIN na našeho gólmana a obranu nevyzráli ! Martin STRAKA pomohl Hašanovi, Roman HAMRLÍK se položil do střely a nakonec i Petr SVOBODA postavil hráz na brankovišti. Jenomže přišla paráda na druhé straně – Richard ŠMEHLÍK posunul o prkna na Roberta LANGA, ten přenechal zadovkou na červené čáře Martinu RUČINSKÉMU, ten jakmile přejel modrou, napřáhl a Mike RICHTER nestačil reagoval na ráno navíc tečovanou Brianem LEETCHEM – 3:1 ! Radost u střídačky byla ohromná a velmi kontrastovala s trpkým úsměvem šéfa NHL Gary BETTMANA. Vedení Čechů se mu věru nehodilo do vysněného finále USA – Kanada!
Závěrečná třetina pokračovala přesilovkou Američanů, kdy se podruhé nechal vyloučit český “zlý muž” Jiří ŠLÉGR, ale tomu bude patřit hned následující zápas! Nutno podotknout, že na dnešní poměry kníratý americký rozhodčí Bill McCREARY svým krajanům nic nepřipískával. A i když se ho někteří naši hráči lehce obávali, odpískal i zbylé naše dva zápasy velmi profesionálně. Začala se potvrzovat slova Roberta REICHELA, že máme dobrý tým a v pozápasovém rozhovoru si sebevědomě přisadil, že “… Američané hráli, na co měli”. Dramatický byl konec – v 58.minutě vystřídali američtí gólmani, aby se pak v 59.minutě vystřídali znova (zřejmě z důvody timeoutu navíc). K mé potěše se objevil hrdina MS 1985 John VANBIESBROUCK, od té doby důvěrně zvaný “Brouček”. V čase 58:10 měl velkou šanci opět JÁGR, nicméně ne moc rozcvičený “Brouček” zachraňuje a 58:28 mizí na střídačku. 58:47 si LeCLAIR dovoluje příliš a Jirka ŠLÉGR tedy nutně “čistí” před brankou. Soupeř si bere time-out! Dominik HAŠEK nakonec symbolicky chytá 39 střelu. V čase 59:12 vysoká hůl a do branky jde zpět tentokrát Mike RICHTER. Čas 59:21 Jiří DOPITA střílí … Robert ZÁRUBA, který převzal před půl minutou slovo od Petra VICHNARA pouští své 5 vteřinové – “Góó…..óóól! A je rozhodnuto! “ – 4:1 !. Vítěz Světového poháru 1996 se loučí s turnajem, sympatického gesto Bretta HULLA umocňuje cenný skalp.
Zklamaní Američané nakonec zdemolovali pokoj v naganské olympijské vesnici “Horečka středečního večera” vypukla – ČEŠI vítězí – 4:1 a jdou do semifinále!
- 28 Martin STRAKA 39 Dominik HAŠEK 71 Jiří ŠLÉGR a 27 Jeremy ROENICK
- 28 Martin STRAKA a 35 Mike RICHTER
- 39 Dominik HAŠEK a 10 John LeCLAIR
- 39 Dominik HAŠEK a 11 Tony AMONTE další pohroma zažehnána
- 39 Dominik HAŠEK a 11 Tony AMONTE
- 97 Vladimír RŮŽIČKA střílí vyrovnávací branku
Váš Hokejový archiv
Čtvrtfinále[editovat | editovat zdroj]
Česko –
USA 4:1 (0:1, 3:0, 1:0)
18. února 1998 (14:45) – Nagano (Big Hat)
Branky Česka: 28:21 Vladimír Růžička, 29:19 Jaromír Jágr, 36:35 Martin Ručinský, 59:21 Jiří Dopita
Branky USA: 16:12 Mike Modano
Vyloučení: 3:4 (0:0)
Rozhodčí: McCreary (CAN) – Poljakov (RUS), Scapinello (CAN)
Diváků: 9 822
Česko: Dominik Hašek – Richard Šmehlík, Jiří Šlégr, Roman Hamrlík, Petr Svoboda, Jaroslav Špaček, František Kučera – Jaromír Jágr, Vladimír Růžička, Martin Straka – Martin Ručinský, Robert Reichel, Robert Lang – David Moravec, Jiří Dopita, Josef Beránek – Milan Hejduk, Pavel Patera, Martin Procházka.
USA: Mike Richter (58. – 59. John Vanbiesbrouck) – Brian Leetch, Derian Hatcher, Chris Chelios, Gary Suter, Mathieu Schneider – Mike Modano, Keith Tkachuk, Bill Guerin – Brett Hull, Doug Weight, John LeClair – Adam Deadmarsh, Jeremy Roenick, Jamie Langenbrunner – Joel Otto, Pat LaFontaine, Tony Amonte.
Lední hokej na Zimních olympijských hrách 1998 – turnaj muži – Wikipedie (wikipedia.org)
Česká republika
U.S.A.
K 25.výročí ZOH 1998 NAGANO vyšlo:
13.února: Česko – Finsko 3-0 : Hokejovyarchiv.cz/19980213-nagano/
14.února: Jaromír JÁGR : Hokejovyarchiv.cz/jagr-jaromir
15.února: Česko – Kazachstán 8-2 : Hokejovyarchiv.cz/19980215-nagano/
16.února: Česko – Rusko 1-2 : Hokejovyarchiv.cz/19980216-nagano/
18.února: Česko – U.S.A. 4-1 : Hokejovyarchiv.cz/19980218-nagano/
Odkazy
Sudi-s-knirem-ktery-v-naganu-piskal-cechy-na-pocity-hracu-dat-nemuzu